Ziółko Lukrecja Korzeń 100 g
Czym jest lukrecja?
Lukrecja – Glycyrrhiza L. – roślina, którą można rozpoznać po pierzastych liściach i czerwonych, niebieskawych lub fioletowych kwiatach podobnych do kwiatów grochu. Jednak dla nas kluczowe znaczenie będzie miało to, czego nie widać na pierwszy rzut oka – korzeń lukrecji.
To w nim bowiem drzemią najważniejsze właściwości tej rośliny i to właśnie kłącze ma zastosowanie w medycynie tradycyjnej i pielęgnacji. W stanie naturalnym występuje w krajach azjatyckich i na południu Europy, ale jej uprawy można spotkać również w Polsce. Lukrecja znana jest głównie z landrynek i żelków, ale nie wszyscy lubią jej smak. W ostatnich latach coraz szerzej wykorzystywane są jej bogate prozdrowotne właściwości.
Lukrecja – właściwości
Lukrecja posiada wiele właściwości, które są doceniane od wieków. Już w XVI i XVII wieku była stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych by złagodzić męczący kaszel. Co ciekawe tak słodka lukrecja, dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, zmniejsza liczebność Streptococcus mutans – paciorkowca zieleniejącego, który wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej i który jest głównym czynnikiem rozwoju próchnicy i innych chorób zębów. Ma to swoje potwierdzenie w statystykach – w Holandii i Skandynawii, gdzie cukierki na bazie korzenia lukrecji są bardzo popularne, wskaźnik próchnicy waha się od 2 do 10 proc.
Lukrecja, a wrzody żołądka i dwunastnicy
Lukrecja przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka. Dlatego też odwar z korzenia lukrecji stosowany jest pomocniczo w leczeniu tych właśnie schorzeń. Niektórzy zalecają by stosować go po zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego, wcześniej jednak powinniśmy skonsultować taką decyzję ze specjalistą.
Skład produktu: 100% korzenia lukrecji. Najwyższa jakość surowca.
Kraj pochodzenia: Albania
Stosowanie
Zaleca się 1 łyżeczkę korzenia dodać do 1 l wody, a następnie gotować pod przykryciem przez 5-7 minut. Odwar odstawić na 15 min, a następnie przecedzić. Pić 2 razy w ciągu dnia, około godzinę przed posiłkiem.
Przeciwwskazania
Pomimo wielu cennych właściwości lukrecję należy stosować bardzo rozważnie. Unikać jej powinny osoby, które mają wysokie ciśnienie, kobiety w ciąży i karmiące matki. Zbyt długie stosowanie tej rośliny może powodować obrzęki, zawroty głowy i zaburzenia rytmu serca. Niezalecana jest także dla osób chorych na marskość wątroby i nerki.
Ci, którzy cierpią na przewlekłe choroby i stosują wiele leków, zanim spożyją suplementy z lukrecją, powinny poradzić się lekarza.